Masaż punktowy
Masaż punktowy, inaczej zwany akupresurą, to bezigłowa metoda akupunktury. Celem tego masażu jest doprowadzenie do harmonii energii w organizmie.
Na czym polega masaż punktowy?
Polega na uciskaniu miejsc na ciele człowieka, które mają wpływ na cały organizm. Te miejsca nazwane są punktami akupresurowymi. Uciskanie ich jest wykonywane głównie za pomocą palców u rąk na różne sposoby: palcem wskazującym, dwoma palcami, paznokciem, kciukiem, a także całą dłonią, łokciem i piętą.
Pozytywne działanie masażu punktowego
Celem tego masażu jest pozbycie się napięcia mięśniowego, które jest przyczyną schorzeń oraz bólu.
Niweluje on:
- bóle głowy
- karku
- ucha
- gardła
powstałe w wyniku przyjmowania niewłaściwej pozycji podczas spania czy też pracy przy komputerze .
Poza tym ma pozytywne działanie na:
- zmniejszanie krótkowzroczności, nadwagi, problemów z układem oddechowym i trawiennym, walkę z chorobami układu moczowego. Relaksuje i redukuje stany nerwicowe.
Przeciwwskazania do masażu punktowego
Nie wykonuje się masażu punktowego u osób cierpiących na:
- nowotwory
- gruźlicę
- choroby krwi
- wrzody żołądka
- żylaki
- depresję
- schizofrenię
Tego masażu nie stosuje się także
- podczas gorączki
- podczas menstruacji
- u kobiet w ciąży
Przeciwwskazania bezwzględne:
- choroby krwi
- po spożyciu alkoholu czy narkotyków
- choroby wrzodowe z krwawieniem
- po obfitym posiłku
- stany zmęczenia fizycznego dużego
- miejsca bardzo bolesne
- niewydolność narządów wewnętrznych
Masaż punktowy w skrócie
Masaż punktowy, zwany inaczej akupresurą, przywędrował do nas z Chin. Tamtejsi lekarze już od wieków zdają sobie sprawę z jego licznych właściwości zdrowotnych. Jak sama nazwa wskazuje, polega on na masażu uciskowym określonych miejsc na ciele, odpowiadających poszczególnym organom. Ma to na celu wysłanie odpowiednich impulsów, poprawiających ich funkcjonowanie. Najczęściej do tego celu wykorzystywane są stopy, które z racji posiadania licznych zakończeń nerwowych, a tym samym – umiejętności wpływania na wiele narządów w naszym organizmie, nazywane są drugim sercem. Istnieją nawet specjalne mapy stóp, obrazujące, na co wpływają określone punkty, gdy naciskane są we właściwy sposób.
Popularność zabiegu i znaczenie
Zabieg ten z dnia na dzień staje się coraz popularniejszy, głównie dzięki – wciąż rosnącym w siłę – opiniom osób, które się na niego zdecydowały. Okazuje się, że można wyleczyć się w ten sposób nie tylko z napięcia mięśniowego, ale także z wielu poważniejszych chorób i dolegliwości. Należy jednak pamiętać, że aby uzyskać pożądane efekty, nie wystarczy jeden zabieg. Ważna jest systematyczność.