Masaż ciążowy

Masaż ciążowy. Zdjęcie 1 Masaż ciążowy. Zdjęcie 2

Masaż ciążowy od dawna jest niezwykle popularny w Stanach Zjednoczonych oraz w wielu krajach zachodniej Europy.  U nas natomiast dopiero zaczyna się o nim mówić. Masaż ciążowy jest całkowicie bezpieczny dla mamy oraz jej dziecka. Jest to świetny sposób na przyniesienie ulgi przyszłej mamie.  W czasie tych pięknych (lecz nieraz i trudnych!) miesięcy ciąży zdarzają się bóle kręgosłupa, kończyn dolnych, stóp. Masaż okolic piersi pozwala przygotować je do zbliżającej się laktacji. Dzięki masowaniu normuje się ciśnienie krwi oraz przepływ limfy. Dzięki temu zapobiegamy tak częstym w tym okresie obrzękom kończyn (zarówno górnych jak i dolnych), uelastycznia skórę, koją dolegliwości bólowe. Systematyczne masaże warto rozpocząć już od 13 tygodnia ciąży, aby podtrzymać dobrą formę i zapewnić pełne odprężenie i błogi relaks przyszłej mamie.

Kobiety w Polsce niekiedy podchodzą nieufnie do tej formy relaksacji. Nie mówią im też o takiej możliwości ich lekarze. Nadal panuje u nas przekonanie o szkodliwości masażu w czasie ciąży, lecz prawdą jest, że prawidłowo przebiegająca ciąża nie jest przeciwwskazaniem do masowania.

Masaż rewitalizacyjny

Natomiast po porodzie warto zainteresować się masażem rewitalizującym, który można wykonać już w 6-8 tygodniu po porodzie, jeśli przebieg połogu przebiega prawidłowo. Taki masaż niweluje zmiany w skórze kobiety (takie jak wiotkość, obniżone napięcie, rozstępy). Przywraca prawidłowe napięcie mięśniom, nieraz bardzo napiętym, zwłaszcza ramion i barków.

Masaż niemowląt

Masaż Shantala

Nie tylko mama może poddać się masażowi. Od wielu lat stosowana jest tzw. technika Shantala, czyli masaż niemowląt i małych dzieci. Nie jest to skomplikowane zadanie. Tej techniki mogą bez trudu nauczyć się rodzice. Masowanie własnego malca jest doskonałym sposobem na spędzenie z nim czasu, na nawiązanie bliskiego kontaktu. Pomaga również w lepszym  zrozumieniu własnego dziecka. Masaż ma dobroczynny wpływ na procesy trawienne u dzieci (pomaga w zwalczaniu kolki), wycisza, uspokaja i pomaga w problemach z usypianiem maleństwa.

Masaż przynosi wielorakie korzyści – działa relaksująco, pielęgnująco, a także uspokajająco. Warto skorzystać z tej formy terapii.